Innehåller JOM socker?

Ja, allt vårt godis innehåller socker. Vi använder ekologiskt socker och ekologiskt invertsockersirap för att söta vårt godis.

Vad är glukossirapen gjord av?

Glukossirapen är baserad på både majs och vete, men även om den är gjord på vete är glukossirapen glutenfri. I början av varje produktion så gör vi ett analys av smeten för att garantera att det inte finns några spår av gluten i produkten. 

Är JOM glutenfritt?

Ja, vårt godis är glutenfritt. I början av varje produktion så gör vi ett analys av smeten för att garantera att det inte finns några spår av gluten i produkten. 

Är JOM veganskt?

Jajamensan, alla våra smaker är certifierat med Vegan Society. Det innebär att när du väljer JOM är du garanterad ett godis helt utan spår av animaliska ämnen.